Kasık Fıtıklarında Vidasız Yama Dönemi ve Sonuçları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kasık fıtıkları, karın duvarındaki bir yırtıktan iç organların cilt altına doğru kaymasıdır. Hasta ayağa kalkınca, öksürünce fıtığı dışarı çıkar, hasta sırtüstü yatınca kaybolur. Hastaların çoğu kendi teşhisini kendi koyup hekime gider.Kasık fıtıklarının tedavisi, fıtığın çıktığı bölgenin yama ile onarılmasıdır. Daha sağlam bir onarım için, yamaının karın duvarında iç tarafa konması önemlidir. Karın duvarının dış tarafına yani cilt altına yakın konması halinde, karın içi basıncı onu kolayca açabilir. Yamayı karın duvarında iç tarafa koymanın en çok tercih edilen yolu kapalı yani laparoskopik ameliyattır.

Kasık fıtığının kapalı ameliyatında, yamayı tutturmak için çoğunlukla vidalar kullanılır. Kasık bölgesinin zengin damar ve sinir ağı nedeni ile bu vidaların kullanımı kısıtlıdır; dikkatli kullanmak gerekir. Güvenlik nedeni ile yamayı sadece belirli bölgelerinden 3 veya 4 küçük vida ile kemik dokulara tutturmamız mümkündür.

Kasık fıtığında yaklaşık 10x15 cm boyutunda yamalar kullanılır. Bu büyüklükte bir yamanın sadece 3 veya 4 adet minik vidalar ile yerine tutturulması yeterli güvenlik sağlar mı ? Yamanın bir daha yerinden oynamayacağı konusunda ikna edici olabilir mi? Bundan 3 yıl öncesine kadar, her biri 4 mm boyunda bu 3 vidanın sağladığı tutunma gücü ile yetinmek dışında bir çaremiz yoktu.

Vida gerektirmeyen PROGRIP yamaların bir yüzü tamamen- tekstilde kullanılan cırt cırt mekanizması gibi, dokulara yapışan minik ayaklar ile kaplıdır. Tüm yüzeyi ile delik ve çevresine sıkı sıkıya yapışan bu yamanın oluşturduğu tutunma gücü vidalı yamalardan çok daha fazladır. Özellikle direk fıtıklarda, büyük fıtıklarda ve pantolon fıtıklarda bu tutunma yüzeyi çok gereklidir.

Kendiliğinden yapışan PROGRIP yamaların tek avantajı tüm yüzeyi ile adale dokusuna yapışması değildir; vidalar ile kemiğe tutturulmadığı için daha esnek ve konforludur. Hasta erken dönemde hareket ederken yamayı hissetmez.

PROGRIP yamaların başka bir avantajı da, seyrek de olsa vidaya bağlı komplikasyonlardan hastayı kurtarmasıdır. Vidanın gereğinden fazla kullanılması veya yanlış yere tespit edilmesi sonucu ameliyat sırasında kanamalar veya ameliyat sonrası kronik ağrı komplikasyonları meydana gelebilir. PROGRIP yamalar tüm bu sıkıntıları da sona erdirmiştir.

Fıtık cerrahisinde kaliteli malzeme kullanımı en az ameliyatı yapan hekimin mesleki deneyimi kadar önemlidir. FITIK MERKEZİ olarak her zaman FDA onaylı ve ABD veya batı ülkelerinde üretilen malzemeler kullanırız ve kullandığımız yamaların etiketlerini ameliyat raporuna yapıştırıp hastalarımıza mutlaka belge olarak veririz.

Hep sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileği ile

#HastamMutluBenMutlu


Fıtık Ameliyatı Dünyası

Fıtık Ameliyatı Dünyası (F.A.D)
Fıtık Merkezi İletişim & Randevu

Fıtık Merkezi - İstanbul

Intermed
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No:63
34365 Nişantaşı / İstanbul

Telelefon: 0212 296 33 96
WhatsApp: 0541 411 90 00