Kasık Fıtığım Var. Nasıl Bir Ameliyat Olmalıyım?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tüm dünyada ve Türkiye’de en çok yapılan ameliyatlar fıtık ameliyatlarıdır. Hem çok sık görülen bir hastalıktır hem de sık nüks eden bir durumdur. Nüks nedeni maalesef biraz ameliyatın hastalar ve hekimler tarafından basit görülmesidir. Özellikle eğitim hastanelerinde asistanlara ilk yaptırılan ameliyatlardır kasık fıtığı ameliyatları. Halbuki fıtık ameliyatları iyi derece anatomi bilgisi ve temel cerrahin deneyimi yanında biraz da mühendislik bakışı gerektirir.

Karın duvarı fıtığı basit anlamda karın duvarındaki bir yırtıktan organların dışarı doğru cildin altında şişlik meydana getirmesidir. Yatınca veya elle itince çoğunlukla şişlik kaybolur veya küçülür. Tedavisi de yırtığın olduğu yere yama ile takviye yapmaktır. Burada kullanılacak olan yamanın nevi, boyutu, karın duvarında hangi katmanlar arasına konacağı ve en sonda da açık veya kapalı yöntem seçimi önem kazanır.

Ameliyat konuşulurken, yamanın açık veya kapalı yöntemle konacağı hasta ile hekimin birlikte karar vermesi gereken bir süreçtir. Ancak unutmamak gerekir ki hekimin de kapalı ameliyatlar konusunda deneyimli olması gerekir. Aksi takdirde sadece tek seçenek “açık yöntem” olacaktır.

Hem açık hem kapalı yöntemi başarı ile uygulayan bir hekim bulduğunuzda hangi ameliya hangi hasta için daha uygundur ? Açık ile kapalı ameliyatın farkları nelerdir ? Bu soruların cevabını bilirsek, seçim sürecine sağlıklı bir şekilde dahil olabiliriz.

Kapalı yöntem 3 küçük delikten içeri hava verilip bir boşluk oluşturularak yapılır ve yama kendi üzerinde sigara gibi kıvrılıp delikten içeri atıldıktan sonra 4 mm boyunda titanyum vidalar ile karın duvarına tuturulur. Bu yöntemin en büyük avantajı, hastanın zorlanmalı işlere yani spor yapmak veya beden gücü ile çalışmak gibi, çok kısa süre içinde başlayabilmesidir. Spor yapanlar, işi beden gücü gerektirenler, kendi iş yerinde çalışanlar, gençler, kadınlar, çift taraflı fıtığı olanlar ve daha önce açık yöntemle ameliyat olup fıtığı nüks edenler için daha uygundur.

Kapalı yöntemin 2 sınırlaması vardır: mutlaka genel anestezi ile yapılır ve maliyeti açık yöntemden en az % 50 fazladır. Genel anestezi alabilecek sağlıklı genç hastalar ve eğer maliyet unsuru önemli değilse kapalı ameliyatı tercih etmelidirler.

Açık ameliyat ise klasik şekilde yaklaşık 10 cm bir kesi ile yapılır. Yine yama ile takviye yapılır. Deneyimli bir cerrahın elinde son derece ağrısız ve rahat bir yöntemdir. Hastanın ağır işlere dönmesi spor yapması biraz daha fazla zaman alır. Yaşlı hastalarda, çalışmayan emekli insanlarda, ameliyat maliyetinin önemli olduğu durumlarda ve hastanın genel anestezi alamadığı veya almak istemediği durumlarda açık ameliyat yapılmalıdır.

Son söz; eğer hekiminiz açık ve kapalı yöntemlerin ikisini de aynı başarı ile yapamıyorsa, kararı ona bırakmakta fayda vardır: En iyi yöntem hekimin en iyi bildiği yöntemdir.


Fıtık Ameliyatı Dünyası

Fıtık Ameliyatı Dünyası (F.A.D)
Fıtık Merkezi İletişim & Randevu

Fıtık Merkezi - İstanbul

Intermed
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No:63
34365 Nişantaşı / İstanbul

Telelefon: 0212 296 33 96
WhatsApp: 0541 411 90 00