Göbek Fıtığının Tedavisi

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Göbek fıtıklarının çaresi fıtığın oluştuğu delik veya yırtığın yama ile onarılmasıdır. Yama kullanılmadan sadece dikiş ile onarılan göbek fıtıkları bir süre sonra yeniden oluşur yani nüks eder. Bu hata en sık gebelik bitiminde sezeryan sırasında yapılmaktadır. En küçük göbek fıtıklarında bile dikiş ile onarımın tekrar etme riski yüksektir. Tekrarladığı zaman da her zaman daha büyük bir göbek fıtığı şeklinde geri döner.

Yama ile onarım da iki türlü yapılabilir: AÇIK yöntem ve KAPALI yöntem. Açık yöntem çok uzun zamandır yapılmaktadır ancak kapalı yani laparoskopik yöntem çok daha yenidir.

Kapalı yöntem, karnın yan tarafına açılan 3 küçük delikten yapılır. Yama bu deliklerden içeri atılır ve karnın iç tarafından fıtık deliğinin olduğu yere tespit edilir. Kapalı ameliyatlarda yamayı karın duvarı içinde en arka plana yerleştirmek mümkündür. Bu şekilde yama karın zarına yani peritona tutturulmuş olur. Göbek fıtığının nedeni, karın içi basıncının içerden dışarıya uyguladığı kuvvettir. Bu kuvvet hep karın içinden dışarıya doğru etkilidir. Bu nedenle en sağlam onarım, fiziki olarak yamanın en iç tabakaya konduğu onarımdır.

Göbek Fıtığının Yama ile Tedavisi

Resim: Fıtığın içinde barsaklar ve ameliyat sonrası yama en iç tabakada.

Yamanın en iç tabakaya değil de açık yöntem ile cilt altına yakın konması tercih edilen bir yöntem değildir çünkü bu zayıf bir onarımdır. Karın içerisinden dışa doğru sürekli etki yapan basınç, yamayı sonunda kapak gibi atacaktır. Ayrıca cilt altı yağ dokusu yama koymak için uygun bir yer değildir, çünkü enfeksiyon riski vardır.

Doğru yama seçimi çok önemlidir.Yamalar amacına uygun olarak çok farklı özelliklerde, şekillerde ve büyüklüklerde üretilmiştir. Tek katlı standart yamalar, çift katlı dual yamalar, ve biyolojik yamalar vardır. Yamalar şekil olarak da; yuvarlak, oval, diktörgen, kare formunda olabilir ve her birinin farklı ölçülerde üretimiş kullanıma hazır çeşitleri vardır. Hastanın fıtık bölgesine uygun yamayı ameliyattan önce temin etmek ve ameliyathanede hazır bulundurmak gerekir.
Yamaların kalitesi de çok önemlidir. Değişik ülkelerde üretilen ve farklı kalitelerde yamalar vardır. Kimisi zaman içinde çeker, küçülür, kimisi mikrobiyolojik olarak daha güvenlidir, bazı yamalar da daha esnek ve konforludur. Önemli olan hastanın ihtiyacına uygun, doğru ve kaliteli bir yama kullanmaktır.

Hep sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile.
#HastamMutluBenMutlu

 


Fıtık Ameliyatı Dünyası

Fıtık Ameliyatı Dünyası (F.A.D)
Fıtık Merkezi İletişim & Randevu

Fıtık Merkezi - İstanbul

Intermed
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No:63
34365 Nişantaşı / İstanbul

Telelefon: 0212 296 33 96
WhatsApp: 0541 411 90 00