Kapalı Fıtık Ameliyatının Yararları

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Karın duvarı fıtıkları; kasık, göbek ve kesi yeri fıtıklarıdır. Bu fıtıkların tek tedavisi cerrahidir. Ameliyatın amacı fıtığın çıktığı yeri kapatmaktır. Fıtık ne büyüklükte olursa olsun, en rahat ve sağlam yöntem yama ile onarmaktır.

Yama, fıtığın çıktığı yere iki şekilde konabilir: açık yöntemle veya laparoskopik yani kapalı yöntemle. Her iki ameliyat yöntemi de uygun seçilmiş hastalara başarı ile uygulanabilir.Ancak kapalı ameliyatın ciddi üstünlükleri vardır...

Kasık fıtığı tedavisinde açık yöntemin kullanılması çok eski yıllara kadar gider. Yaklaşık 150 yıldır kullanılmaktadır. Kasık fıtığında açık ameliyat kasık bölgesine yapılan yaklaşık 10 cm’lik bir kesi ile gerçekleştirilir. Yama açık ameliyatta adele katmanının üstüne konur.

Fıtıkların oluşmasında karın içi basıncı etkilidir. Bu basınç her zaman içeriden dışarıya doğru etki yapar. Dolayısıyla yamanın adele üstüne konması ideal bir çözüm değildir. Yama adalenin üstüne konduğunda içerden gelen basınca uzun süre dayanamaz ve açılabilir. Fıtık nüks etmiştir. Karın duvarı fıtıklarının en önemli nüks nedeni budur.

Kasık fıtıkları birbirine çok yakın 3 farklı noktadan çıkar ve çıktığı yere göre; direk fıtıklar, indirek fıtıklar ve femoral fıtıklar şeklinde adlandırılır. Açık olarak yapılan ameliyat direkt ve indirekt fıtık alanını örterken femoral fıtık alanı açık kalır. Dolayısıyla ileride buradan yeniden fıtık çıkabilir. Bu durumda fıtık nüksetti zannedilir ama aslında bu açık ameliyatın teknik yetersizliğidir.

Kapalı ameliyatı karın duvarına açılan üç küçük delikten yapılır. Bu deliklerin birinden kamera diğerinden el aletleri içeri sokulur. Kasık fıtığında kullandığımız laparoskopi yöntemi hiç karın içine girmeden, karın duvarı aralığında gerçekleşir. Önce göbek hizasından karın duvarına yerleştirilen balon şişirilir. Şişen balon sağ ve sol olmak üzere her iki kasık bölgesini içerden görmemizi sağlar. Adaleler yukarıda kalmış, karın zarı aşağıda kalmıştır.

Oluşturduğumuz bu boşluk karbondioksit gazı ile şişirilip ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında bağırsaklar ve diğer karın içi organları görülmez çünkü onlar karın zarının altında kalmıştır. Kapalı ameliyatta koyduğumuz yama direk indirek ve femoral fıtıklarının çıktığı her 3 alanı birden kapatır. Böylece ileride diğer deliklerden nüksetme riski olmaz.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatında kullandığımız kendiliğinden yapışan PROGRIP yamalar vida gerektirmez son derece güvenli ve konforludur.

Hastada ağrı veya gerginlik yapmaz. Aynı gün taburcu olan hasta çok kısa zamanda ağır işlere ve spora geri dönebilir.

Yama, kapalı ameliyatta adalelerin arkasına yani karnın iç kısmına konur. Bu şekilde içeriden gelen basınca çok daha dayanıklı bir onarım elde edilir. Ameliyat esnasında teknik bir hata yoksa bir daha açılmaz ve nüksetmez. Kapalı ameliyatın önemli bir avantajı da aynı üç küçük delikten hem sağdaki hem de soldaki kasık fıtığına müdahale etme şansı olmasıdır. Özellikle iki taraflı kasık fıtıklarında bu çok önemlidir. Aynı deliklerden hem sağ hem sol tarafı ameliyat etme şansı vardır.

Kapalı ameliyatın dikiş izleri çok kısa süre içinde kaybolur ve estetik olarak da daha iyi bir sonuç verir.

Kapalı ameliyatın yararlarını bir kez daha gözden geçirirsek:

  1. Karın duvarına açılan küçük deliklerden gerçekleştirilir.
  2. Aynı küçük deliklerden hem sağ hem sol tarafa müdahale şansı vardır.
  3. Yamanın adele arkasına karnın iç tarafına konması daha dayanıklı bir onarım sağlar.
  4. İşe, spora ve ağır işlere daha hızlı geri dönüş imkanı vardır.
  5. Yama her 3 deliği de örttüğü için aynı tarafta ileride yeniden fıtık olma riski yoktur. Bu durum özellikle kadınlarda kapalı ameliyatın tercih nedenidir
  6. Daha önce açık yöntemle ameliyat olmuş ve nüks etmiş fıtıklarda da ikinci ameliyatını kapalı yöntemle yapılması teknik kolaylık sağlar ve daha iyi bir onarım olur.

Fıtık Ameliyatı Dünyası

Fıtık Ameliyatı Dünyası (F.A.D)
Fıtık Merkezi İletişim & Randevu

Fıtık Merkezi - İstanbul

Intermed
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No:63
34365 Nişantaşı / İstanbul

Telelefon: 0212 296 33 96
WhatsApp: 0541 411 90 00